Miejsce Piastowe - informacje

Wieś położona w województwie podkarpackim, niedaleko Krosna. Osadnictwo słowiańskie na tym terenie istniało już w VIII wieku, a miejscowość ulokowana została przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. W tym okresie miejscowość dynamicznie się rozwijała dzięki bliskości przebiegu licznych szlaków handlowych. W XV wieku w wyniku wojen i wielu klęsk żywiołowych spotykających okolicę nastąpił regres a później zastój gospodarczy. 
Dopiero w XIX wieku nastąpił kolejny rozkwit miejscowości, głównie za sprawą przemysłu naftowego na tym terenie. W tym okresie została również poprowadzona linia kolejowa do gminy, ze stacją w Targowiskach. Oprócz przemysłu rozwijało się także rzemiosło, organizowane były targi i jarmarki. Początek XX wieku przyniósł ze sobą rozbudowę infrastruktury miejskiej, pobudowano takie obiekty jak szkoły, biblioteka czy czytelnia. Mieszkańcy gminy licznie brali udział w walkach w czasie XX-wiecznych wojen. Po zakończeniu II wojny światowej wieś zaczęto odbudowywać, rozkwitła na nowo i cały czas się rozwija. 
Duży wkład w rozwój wsi miał bł. ksiądz Bronisław Markiewicz. Pod koniec XIX wieku przybył do Miejsca, założył tam Zgromadzenie Michalitów. Za zadanie postawił sobie rozwój oświaty, początkowo utworzył klasy gimnazjalne, później założył szkołę. Organizował budowy placówek dla dzieci, wybudował kościół i klasztor, a także drukarnię, dzięki której wydawał czasopismo "Powściągliwość i Praca". Z jego inicjatywy dotychczasowa nazwa wsi "Miejsce" została rozszerzona do "Miejsce Piastowe". Obecnie jednym z najważniejszych zabytków we wsi jest zespół klasztorny michalitów wraz z Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza, w którym mieści się muzeum. Warto zobaczyć także Kościół parafialny pw. NNMP oraz XVIII-wieczny Dwór Trzecieskich.