Krościenko n. Dunajcem - informacje

Wieś usytuowana jest w dolinie Dunajca i Krośnicy, pomiędzy Pienińskim Parkiem Narodowym, Gorczańskim Parkiem Narodowym oraz Popradzkim Parkiem Krajobrazowym w województwie małopolskim. Akt lokacyjny miejscowości wydał w 1348 roku król Kazimierz Wielki. Przez miejscowość przebiegał ważny szlak hadlowy i transportowy Via Regia, który korzystnie wpływał na rozwój miasteczka. Jednak zniszczenia wojenne i klęski spotykające miejscowość na przełomie XVII i XVIII skutkowały ogromnymi zniszczeniami. Dopiero w XIX wieku Krościenko n. Dunajcem przeżyło ponowny rozkwit, tym razem dzięki lokalnym źródłom wód mineralnych. 
Za sprawą leczniczych źródeł znajdujących się w tym miejscu zaczęto budować łazienki oraz prowadzić kuracje z wykorzystaniem wód źródlanych pochodzących ze zdrojów "Stefan", "Anna" i "Michalina". Szczawy alkaliczno - słone, do których należą te źródła, wykorzystywane są m. in. w leczeniu schorzeń dróg oddechowych oraz układu trawienia. Mimo, że miejscowość nie przerodziła się w duże centrum sanatoryjne oraz utraciła prawa miejskie, przyciągała coraz większą liczbę turystów, skuszonych nie tylko wodami mineralnymi, ale przede wszystkim pięknym krajobrazem, doskonałym dla zdrowia i samopoczucia powietrzem oraz górską okolicą. 
Dzisiaj miejscowość ugruntowała już swój charakter turystyczno - wypoczynkowy. Jest nie tylko doskonałym miejscem letniskowym, ale też świetną bazą wypadową w Pieniny. Ze wsi wiodą liczne szlaki na szczyty górskie takie jak Trzy Korony, Sokolica czy Turbacz. Okolica zachęca także do wędrówek pieszych, wypraw rowerowych oraz wyjątkowych spływów łodziami flisackimi przez Przełom Dunajca, będący wyjątkowym, unikalnym miejscem pod względem walorow naturalnych. Zimą można pojeździć na nartach czy uczestniczyć w kuligu, a także zachwycić się wyjątkowo pięknym krajobrazem okolicznych gór pokrytych śniegiem.  
Miejscowość ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, a także szeroki wachlarz rozrywek dla turystów, zarówno latem jak i zimą. Wyjatkową atrakcją jest całoroczna "Wystawa przyrodnicza i nie tylko...", gdzie możemy zobaczyć spreparowane zwierzęta z całego świata, a także podziwiać wyjątkowy haft artystyczny. Wart uwagi jest także XIV-wieczny barokowy Kościół Wszystkich Świętych, oraz kościół parafialny pw. Dobrego Pasterza (w którym znajduje się grób ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło - Życie), a także Zamek Pieniński. To jedynie przykłady wielu interesujących obiektów w okolicy, z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.