Krasnobród - informacje

Miasto położone nad rzeką Wieprz, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, w województwie lubelskim. Pierwsze wzmianki w formie pisanej o Krasnobrodzie pojawiły się w XVII wieku, istnieje jednak wiele przesłanek skłaniających się ku koncepcji, że osada istniała już w czasach staropolskich. Miejscowość historycznie związana jest z królem Janem III Sobieskim, który jeszcze będąc hetmanem prowadził w okolicy walki z Tatarami. Zarówno on, jak i jego żona Marysieńka, kilkukrotnie przebywali w mieście, a za sprawą królowej w mieście powstał najpierw kościół drewniany, a później murowany i ten drugi przetrwał do dziś. Miasto utrzymywało się głównie z handlu i rzemiosła, rolnictwo na tamtejszych glebach było mało efektywne. Całą Zamojszczyznę wraz z Krasnobrodem bardzo silnie wyniszczyła okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej. Dopiero w latach 70-tych XX wieku miasto rozpoczęło dynamiczny rozwój, szczególnie w kierunku turystyczno-uzdrowiskowym.
Od 2002 roku Krasnobród oficjalnie uznany został za uzdrowisko. Korzenie tej tradycji sięgają jednak już 1884 roku, kiedy w mieście powstało pierwsze sanatorium przeciwgruźlicze. Jednak brak dogodnego dojazdu spowodował, że po kilkunastu latach swojej działalności obiekt upadł. Kolejne sanatoria powstały dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego, które jednak uległy zniszczeniu w wyniku późniejszych działań wojennych. W drugiej połowie ponownie podjęto starania o utworzenie uzdrowiska, trwało to jednak niemal pięćdziesiąt lat. Dziś w Krasnobrodzie leczone są m. in. choroby układu nerwowego, ruchu, oddechowego, schorzenia reumatyczne oraz otyłość, cały czas trwają również prace nad poszerzeniem oferty medycznej uzdrowiska. Dziś miasto prężnie rozwija się w tej dziedzinie i przyciąga coraz większą liczbę turystów i kuracjuszy.
W mieście warto zobaczyć wyjątkowe zabytki architektoniczne, jak barokowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Kaplica na Wodzie, która położona jest na źródłach mających ponoć cudowną moc, Kaplica św. Rocha czy powstały na przełomie XVIII i XIX wieku Pałac Leszczyńskich, w którym obecnie mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci. Tamtejszą naturalną atrakcję stanowi kamieniołom utworzony na nieczynnym już wyrobisku oraz leśne źródła "Belfontu". Warto zwiedzić także Muzeum Sztuki Sakralnej, Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne czy Muzeum Wieńców Dożynkowych, a także Ptaszarnię. W mieście można też aktywnie spędzać czas na wędkowaniu, zbieraniu grzybów, zwiedzaniu okolicy pieszo, rowerem lub konno, warto również wybrać się na wycieczkę po Roztoczu. Zimą dodatkowo do atrakcji należy możliwość uprawiania sportów zimowych dzięki przygotowanej infrastrukturze, można także bawić się na kuligach.