Jelenia Góra - informacje

Miasto leżące nad rzeką Bóbr w Kotlinie Jeleniogórskiej, w województwie dolnośląskim. Dawny gród słowiański był zalążkiem dzisiejszego miasta, a powstał na przełomie XI i XII wieku, według podań założony przez Bolesława Krzywoustego. Już w 1288 roku Jelenia Góra posiadała prawa miejskie, rozwijał się tam handel i rzemiosło, a rozkwit miasta był sukcesywny na przestrzeni wieków. Dziś Jelenia Góra określana jest mianem Perły Karkonoszy. Znajduje się tam wiele wyjątkowych, zachwycających urodą obiektów. 
Bardzo ciekawy jest fakt, że zobaczyć tam można zabytki pochodzące z różnych epok, od budowli średniowiecznych, przez barokowe, renesansowe po secesyjne. Do zabytków należą tam stare miasto, wiele kościołów (m. in. kościół pw. św. Erazma i Pankracego oraz kościół Podwyższenia Krzyża Św.), kompleks murów obronnych, ratusz, czy sąsiadujący z Jelenią Górą-Sobieszowem zamek Chojnik. Są to jedynie wybrane z wielu zabytków Jeleniej Góry, której różnorodną zabudowę z pewnością doceni każdy miłośnik architektury. 
Wyjątkowym obiektem jest tamtejsze uzdrowisko Cieplice, będące najstarszym powstałym w Polsce. Założone już w roku 1281 szybko zyskało popularność, gościło m. in. takie osobistości jak Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, czy królowa polska Marysieńka Sobieska. Uzdrowisko swą działalność leczniczą opiera na lokalnych źródłach wód termalnych, prowadzone są tam kuracje w chorobach narządów ruchu, układu moczowego, i okulistyce. Warto wspomnieć o unikalnej metodzie balneologicznego leczenia schorzeń oczu, którą cieplickie uzdrowisko stosuje jako jedyne w Polsce. Przyuzdrowiskowy park zdrojowy w części głównej pochodzi z roku 1796, a całość utworzona została w XIX wieku. Park jest pięknie urządzony, z pewnością spacery po jego alejach będą niezwykle przyjemnie spędzonym czasem. 
Będąc w Jeleniej Górze warto odwiedzić Karkonoski Park Narodowy, w którym znajdziemy wiele wyjątkowych obiektów przyrodniczych, jak wodospady, niezwykłe formy skalne, kotły i jeziora. W jego skład wchodzi także rezerwat przyrody "Góra Chojnik", w którym oprócz bogactwa gatunków roślin znajdują się Zbójeckie Skały. W okolicy znajduje się również Park Krajobrazowy Doliny Bobru, gdzie oprócz wspaniałych walorów naturalnych jest wiele wyjątkowych zabytków, a także Rudawski Park Krajobrazowy pełen unikalnych form skalnych i niespotykanych okazów roślinności.