Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem SANO

Dźwirzyno - informacje

Miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Kołobrzegu, nad Morzem Bałtyckim oraz jeziorem Resko Przymorskie. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z roku 1228, nazwa miejscowości przypuszczalnie pochodzi od słowiańskiego słowa "dźwirze" oznaczającego drzwi, wrota. 
W XV wieku w osadzie działał ważny port handlowy, konkurujący nawet z portem w Kołobrzegu. W wyniku starć między dwoma miejscowościami pobliski Trzebiatów utracił dostęp do morza, a pod koniec wieku przerwana została mierzeja naturalnie dzieląca jezioro od morza. Możliwe było wówczas wybudowanie portu w tym miejscu, jednak nie uczyniono tego, a Dźwirzyno od tamtych czasów było wioską o charakterze rybackim. W XIX wieku we wsi zaczęli pojawiać się pierwsi turyści, od tamtej pory miejscowość jest coraz popularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym. Dziś Dźwirzyno rozciąga się wzdłuż jednej, głównej ulicy, posiada nowoczesny port, przystań jachtową, windsurfingową i należy do najpiękniejszych i najczystszych polskich kąpielisk nadmorskich.  
Obecnie miejscowość ma do zaoferowania wiele atrakcji, rozgrywane są tu liczne zawody sportowe w dyscyplinach takich jak siatkówka plażowa czy szachy. Większość ośrodków wypoczynkowych posiada boiska do gier sportowych, korty tenisowe czy kręgielnie. Można tu również korzystać z kuracji leczniczych. Od 1978 miejscowość oficjalnie posiada status uzdrowiskowej, leczyć tu można głównie choroby układu krążenia i oddechowego.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.