Wągrowiec - informacje

Miasto położone jest w nad rzeką Wełną oraz nad jeziorem Durowskim w województwie wielkopolskim. W okolicy miejscowości znajduje się wiele mniejszych jezior. Wągrowiec został założony przez cystersów, pierwsza wzmianka a piśmie o jego istnieniu pochodzi z 1381 roku w dokumencie nadania tej miejscowości i okolic proboszczowi parafii pw. św. Jakuba Apostoła. W 1393 roku król Władysław Jagiełło nadał miastu przywilej zezwalający na organizowanie cotygodniowych targów oraz jednego w roku dwudniowego jarmarku. W XIV wieku nastąpiło przeniesienie opactwa cystersów z Łekna do Wągrowca. Wybudowano nowy klasztor, wielokrotnie przebudowywany do XVIII wieku, kiedy nabrał swojego ostatecznego, barokowego charakteru. W czasie rozbiorów Polski miejscowość znalazła się pod zaborem pruskim. W XIX wieku miasto było modernizowane i rozwijało się, zrezygnowano również z drewna jako budulca zabudowy mieszkalnej na rzecz cegły. 
W 1918 roku mieszkańcy miasta wzięli czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Wągrowieccy żołnierze walczyli także w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane w trakcie niemieckiego nalotu. Pięcioletni okres okupacji był trudnym czasem dla miasta. Wojsko Niemieckie wycofując się w 1945 roku podpaliło zabytkowe zabudowania klasztorne w mieście, co doprowadziło do ich całkowitego zniszczenia. Po zakończeniu wojny miasto wznowiło swój rozwój, odbudowano również dawne zabudowania pocysterskie. Prace rekonstrukcyjne trwały jeszcze niemal do końca lat 60-tych XX wieku. Obecnie do najciekawszych zabytków w mieście należy kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła, klasztor pocysterski, pomnik księdza Jakuba Wujka, Budynek Muzeum Regionalnego, czy wieża widokowa. W mieście znajdują się także pomniki upamiętniające Powstańców Wielkopolskich oraz mieszkańców miasta poległych w czasie okupacji niemieckiej.
Jedną z największych atrakcji miasta jest znajdujące się w centrum miasta jezioro Durowskie, na którym zorganizowane są kąpieliska. Znajdują się tam wypożyczalnie sprzętu wodnego co umożliwia uprawianie różnych sportów na jeziorze. Można także wybrać się na rejs wycieczkowy katamaranem, oraz obserwować liczne letnie regaty żeglarskie. Dogodne warunki wypoczynkowe stwarzają również okoliczne jeziora: Kobyleckie, Łęgowskie i Rgielskie. Ciekawym, rzadko spotykanym zjawiskiem hydrologicznym, które można zaobserwować w Wągrowcu jest tzw. bifurkacja. Oznacza to skrzyżowanie się ze sobą rzek, przy czym nie łączą się, tylko każda z nich płynie dalej swoim torem. Tak się dzieje w przypadku Wełny i Nielby w Wągrowcu. Warto zobaczyć także tamtejszą piramidę - grobowiec rtm. Franciszka Łakińskiego. Oczywiście koniecznie trzeba wybrać się na spacer wągrowieckim malowniczym deptakiem, który zachwyci swoją piękną zabudową. Niezwykłym obiektem jest także zimowa fontanna lodowa, którą mroźną porą tworzy rzeka Wełna.